hydraulik

Co robi hydraulik?

Hydraulik to osoba, która zajmuje się montowaniem instalacji hydraulicznych, przeprowadzaniem napraw kanalizacji, wodociągów oraz centralnego ogrzewania. Wykwalifikowany fachowiec pomoże, gdy zatkał się zlew, umywalka bądź różne rury. Remontując dom, hydraulik zamontuje całą armaturę łazienkową, czyli wanny, kabiny prysznicowe lub sedesy oraz ogrzewanie podłogowe. Oprócz tego hydraulicy przeprowadzają regularne kontrole całych instalacji bloków np. na zlecenie inspektorów budowlanych.

Jak zostać hydraulikiem?

Osoby, które chcą rozpocząć pracę w tym zawodzie, powinny ukończyć szkołę branżową o profilu hydraulicznym lub technikum. Innym rozwiązaniem będzie udział w kursach lub specjalnych szkołach policealnych dla dorosłych. Najważniejsze w tej profesji jest doświadczenie, które zdobywa się podczas praktyk. Oprócz tego ważne są uprawnienia np. do spawania lub obsługi urządzeń ciśnieniowych. Jeśli hydraulik chce podłączyć kuchenkę gazową, to także musi mieć odpowiednie pozwolenia.

Dobry fachowiec z tej branży powinien cechować się terminowością, zdolnościami technicznymi, dokładnością, a także kulturą osobistą i cierpliwością. Istotna jest również znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodatkowo profesjonalni hydraulicy muszą umieć przewidzieć skutki swoich działań. Przydaje się także umiejętność logicznego myślenia oraz przestrzenna wyobraźnia.

Ile zarabia hydraulik?

Według portalu internetowego Barometr zawodów hydraulików brakuje w wielu miejscach na terenie Polski. Czasami na wizytę specjalisty trzeba długo czekać. Dobry hydraulik we Wrocławiu może liczyć na dużą liczbę zleceń. Zarobki osób, które pracują na tym stanowisku, zaczynają się od 2710 zł brutto. Najwyższe wynagrodzenie to około 4220 zł brutto. Pensje zależą między innymi od wielkości zakładu oraz lokalizacji. Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę, gdzie stawki są znacznie wyższe.

Hydraulik pracę może znaleźć między innymi we wspólnotach mieszkaniowych lub prywatnych zakładach. Część osób decyduje się na założenie własnego biznesu. Fachowcy muszą pamiętać też o tym, aby posiadać prawo jazdy i samochód. Zlecenia są bowiem rozsiane po całym mieście. Transport publiczny raczej nie wchodzi w grę, ponieważ hydraulik z reguły ma przy sobie ciężką i dużą skrzynkę z najróżniejszymi narzędziami.

Administrator

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail