Pracoholizm – definicja
Według internetowego Słownika Języka Polskie PWN pracoholizm to: uzależnienie od pracy polegające na poświęcaniu jej nadmiernie dużo czasu kosztem wypoczynku, życia osobistego itp. Obecnie pracoholizm traktowany jest jak jednostka chorobowa. Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia pokazują, że Polacy zajmują 5 miejsce w rankingu najciężej pracujących narodów na świecie. Dla niektórych może to być powód do dumy. Trzeba jednak pamiętać, że obsesyjne poświęcanie całego czasu i energii na wykonywanie obowiązków pracowniczych czasami może prowadzić do poważnych problemów.
Pracoholizm – objawy
Pracoholik często odczuwa obniżone poczucie własnej wartości, dlatego chce pokazać wszystkim, że idealnie wypełnia wszystkie zadania. Motywacją do pracy jest lęk przed utratą statusu najlepszego podwładnego. Objawy pracoholizmu to także ukrywanie swoich błędów, skupienie tylko na obowiązkach, rezygnacja z życia prywatnego i relacji z rodziną oraz przyjaciółmi, regularne zostawanie po godzinach. Życie z pracoholikiem bywa trudne, ponieważ chora osoba nie potrafi skupić się na niczym innym niż kariera zawodowa. Nie istnieją ciekawsze tematy od tego, co wydarzyło się w danym dniu w firmie.
Powoli zaczynają się problemy ze zdrowiem: bezsenność, bóle głowy, nadmierny stres, zniecierpliwienie i frustracja z błahych powodów, dolegliwości sercowe prowadzące do zawałów i zatorów. W bardzo skrajnych przypadkach dochodzi do śmierci z przepracowania. Pierwszy taki przypadek zanotowano w Japonii w 1969 roku.
Jak walczyć z pracoholizmem?
Pracoholizm jak każde uzależnienie podlega leczeniu. Psycholodzy i terapeuci podkreślają, że terapia powinna nauczyć chorych dostrzegania swoich dobrych stron. Pacjenci muszą umieć wypracować optymalne wzorce życia. Odzyskanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym to podstawa sukcesu. Terapia najczęściej przybiera formę poznawczo-behawioralną. Oznacza to, że pracoholik zaczyna rozpoznawać swoje emocje i wie, jak sobie z nimi radzić.
Test – sprawdź, czy jesteś pracoholikiem
Zdiagnozowanie pracoholizmu nie jest łatwe. Jeśli zaczynamy mieć podejrzenia, że naszym życiem zawładnęła praca, to warto wykonać test na pracoholizm. W Internecie można znaleźć następujące pytania, które pozwolą nam ocenić, czy nasze obawy są słuszne:
- Czy ekscytuję się pracą bardziej niż czymkolwiek innym?
- Czy zabieram pracę do domu?
- Czy zostaję w firmie po godzinach?
- Czy nudzi mnie, gdy ktoś opowiada o czymś, co nie jest związane z moimi obowiązkami?
- Czy boję się możliwych błędów?
- Czy potrafię udać się na urlop i nie myśleć o tym, co zastanę w pracy po powrocie?
bardzo łatwo popaść w pracoholizm, trzeba znać granice i umieć zbalansować pracę z życiem prywatnym