uczelnia wyższa

Popularne przekonanie, że uczelnie państwowe zawsze oferują wyższy poziom, dzisiaj bywa dalekie od rzeczywistości. Na wielu kierunkach poziom kształcenia znacznie się obniżył, a programy uczelni niepublicznych są dzisiaj bardzo konkurencyjne.

Dlaczego warto wybrać uczelnię państwową?

Na takie uczelnie aplikują przede wszystkim osoby zainteresowane nauką w systemie dziennym – w końcu edukacja jest bezpłatna. Zwykle uniwersytety mają rozbudowaną infrastrukturę, a studenci mogą też korzystać z akademików i bogatych zbiorów bibliotecznych. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla młodych ludzi, którym marzy się jednoczesne studiowanie dwóch kierunków. Studia stacjonarne na najbardziej renomowanych uczelniach są zwykle bardzo oblegane – trzeba zatem świetnie zdać maturę. Prestiżowe uniwersytety z tradycjami przyciągają wielu maturzystów, ale należy pamiętać, że takie uczelnie dają przede wszystkim wiedzę teoretyczną.

Uczelnie prywatne – korzyści

Zazwyczaj na studia prywatne jest łatwiej się dostać, ale z drugiej strony uczelnie niepubliczne mogą mieć więcej do zaoferowania. Mowa tutaj o szerokim wyborze specjalizacji. Niektóre kierunki są dostępne jedynie w ofercie uczelni prywatnych.

Poza tym na uczelni prywatnej zajęcia często są prowadzone w mniejszych grupach, a to oznacza lepszy kontakt z wykładowcą i bardziej indywidualne podejście do studenta. Kameralność to nie jedyna zaleta. Na prywatnych uczelniach często wykładają ci sami profesorzy, co na uczelniach publicznych, lub znane osobistości, które są ekspertami danej branży. Wielu absolwentów uczelni prywatnych uważa, że tu jest więcej praktycznych zajęć niż u ich kolegów, którzy dostali się na dzienne państwowe studia. Za podjęciem nauki w tego typu placówce przemawia również fakt, że kolejki do dziekanatu często są krótsze niż na publicznych uczelniach.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze szkoły wyższej?

Dyplom ukończenia studiów może być przepustką do kariery. Pamiętaj jednak, że aby dostać dobrą pracę we Wrocławiu, nie możesz kierować się presją rodziny czy chwilową modą. Zanim złożysz papiery na daną uczelnię, dotrzyj do list rankingowych i sprawdź, jak wygląda program studiów. Nie zaszkodzi też zasięgnąć języka o kadrze profesorskiej oraz o obowiązkowych praktykach.

Administrator
Comments
  • Avatar for Maniek
    21 sierpnia 2020 at 11:12

    największym plusem uczelni państwowej jest to, że są bezpłatne

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail