Dlaczego wrocławski rynek pracy jest atrakcyjny?

wrocławski rynek pracy

Stopa bezrobocia w Polsce bywa bardzo zróżnicowana, a o pracę zdecydowanie najłatwiej jest w dużych ośrodkach, takich właśnie jak Wrocław. Dlaczego zwłaszcza młodzi ludzie, którzy postanawiają migrować w poszukiwaniu lepszego życia, wybierają właśnie to miasto?

Warunki dla biznesu

Wrocław to miasto, które szybko się rozwija pod względem gospodarczym, a populacja aglomeracji wciąż rośnie. Na Dolnym Śląsku coraz mocniej odczuwa się obecność międzynarodowych marek. Wrocław ma duży potencjał ekonomiczny i świetną lokalizację, a to sprawia, że miasto uchodzi za atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów.

Warto zwrócić uwagę na to, że Wrocław to także wysoki poziom kształcenia, a rynek pracy zasilają studenci oraz absolwenci m.in. kierunków lingwistycznych, inżynieryjnych oraz ekonomicznych i informatycznych. Pamiętajmy, że wrocławscy pracownicy nie muszą się też wstydzić, jeśli mowa o znajomości języków obcych.

Satysfakcja pracowników

Badania dotyczące warunków pracy we Wrocławiu potwierdzają tezę, że większość pracowników (niecałe 90%) jest zadowolona ze swojej sytuacji. Tym samym oznacza to, że wrocławianie mają bardziej optymistyczne podejście do kariery niż mieszkańcy innych dużych miast, takich jak Kraków czy Warszawa. Ponad 50% pracowników jest zdania, że znalezienie nowej pracy nie powinno im zająć dłużej niż 3 miesiące. Co ciekawe, około 60% osób, które zamierzają zmienić pracodawcę, swoją decyzję motywuje chęcią rozwoju. Podobny procent uważa, że w ciągu najbliższego roku może się spodziewać podwyżki lub awansu. Niewielu pracowników bierze pod uwagę konieczność wyjazdu za granicę.

Prognozy

Rozwój gospodarczy miasta z pewnością pociągnie za sobą wzrost płac. Od jakiegoś czasu mówi się o tym, że we Wrocławiu mamy już rynek pracownika. Niestety w wielu branżach nadal utrzyma się deficyt pracowników. Na brak ofert pracy nie mogą narzekać fachowcy ani specjaliści związani z sektorem finansów i IT.

Administrator

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail