Dlaczego absolwentom ciężko o wymarzony etat?

dlaczego absolwentom ciężko o wymarzony etat

We Wrocławiu bezrobocie praktycznie nie istnieje, ale niestety nie wszyscy absolwenci uczelni wyższych znajdują satysfakcjonującą ich pracę. Co odpowiada za taki stan rzeczy? Temat jest złożony, ale warto wziąć pod lupę choćby oczekiwania młodzieży. Kiedyś istotne było przede wszystkim wynagrodzenie, a dzisiaj młodzi ludzie patrzą szerzej na zagadnienia związane z zatrudnieniem. Dla młodego pokolenia liczą się możliwości rozwoju, benefity, work-life balance i praca zdalna. Teraz ważna jest wygoda i mało który absolwent zwiąże się z firmą na 20 czy 30 lat, tak jak było to możliwe w czasach jego rodziców.

Obecnie coraz więcej mówimy o rynku pracownika, ale pracodawcy nadal oczekują od  kandydatów doświadczenia zawodowego. Większość osób, przynajmniej tych, które podejmują studia w większych miastach, zdobywa pierwsze doświadczenia jeszcze przed otrzymaniem dyplomu. Pracodawcy narzekają, że absolwentom brakuje również praktycznych umiejętności.

Trudności w znalezieniu pracy we Wrocławiu w wyuczonym zawodzie wynikają także z niskiego poziomego kształcenia niektórych uczelni wyższych, zwłaszcza tych prywatnych. Studia nie są tak elitarne, jak kiedyś, a niektóre jednostki oświatowe traktują je po prostu jako biznes.

Perspektywy

Osoby, które chciałyby zaraz po ukończeniu studiów znaleźć wymarzony etat we Wrocławiu, powinny myśleć o tym temacie dużo wcześniej. Jeśli na poważnie chcemy związać się z jakąś konkretną branżą, to wypadałoby przeglądać oferty pracy, z których poznamy wymagania pracodawców, dotyczące kompetencji miękkich czy umiejętności technicznych.

Badania jasno pokazują, że czynniki, które decydują o tym, czy szybko zostaniemy zatrudnieni po studiach, to praktyczne umiejętności, takie jak np. znajomość języków obcych czy obsługa specjalistycznych programów komputerowych. Aby po studiach nie zasilić szeregów bezrobotnych, trzeba wykazać trochę pokory, ponieważ początkowo zarobki nie są zbyt wysokie. Metodą na zdobycie pierwszych doświadczeń są staże, płatne praktyki oraz programy absolwenckie.

Administrator
Comments
  • Avatar for Majka
    26 lipca 2022 at 13:36

    Bardzo ważne jest łapanie doświadczenia już na studiach. Pracodawcy stawiają przede wszystkim na doświadczenie.

    • Avatar for WroclawPraca
      28 lipca 2022 at 11:06

      Oczywiście, coraz więcej studentów studiujących dziennie, podejmuje pracę w wakacje i weekendy. Studenci zaoczni natomiast doskonale łączą pracę z zajęciami na uczelni.

  • Avatar for Daria
    12 sierpnia 2022 at 17:39

    Pracodawcy przeważnie szukają osób z doświadczeniem.

    • Avatar for WroclawPraca
      17 sierpnia 2022 at 14:23

      Najczęściej tak jest.

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail