Rozwinięta turystyka, a rynek pracy

praca w turystyce Wrocław

Atrakcje takie jak Stary Rynek, Muzeum Narodowe, Sky Tower czy Afrykarium przyciągają wielu turystów polskich oraz zagranicznych. Wrocław to miasto bardzo atrakcyjne turystycznie. Nie wspominając już o bogatej historii i legendach, warto pamiętać, że posiada on interesujące obiekty architektoniczne oraz unikatową przyrodę.

W miastach takich Wrocław wiele miejsc pracy daje sektor turystyczny. W związku z dużą ilością osób odwiedzających miasto zatrudnienie wzrasta również w gastronomii i usługach. Wielu mieszkańców Wrocławia, a zwłaszcza młodzieży interesuje się ofertami związanymi z hotelarstwem. W tego typu mieście znajdziemy ogłoszenia rekrutacyjne dla recepcjonistów, pokojówek, kelnerów oraz barmanów. Poza tym, dzięki turystom pracują osoby związane z działalnością kulturalną takie jak pracownicy teatrów czy muzealnicy. Jednak główne zawody nierozerwalne z podróżowaniem, to rezydent turystyczny, pilot wycieczek oraz animator czasu wolnego.

Rezydent turystyczny

Nie jest to zawód regulowany, więc do wykonywania go nie musimy posiadać licencji. Rezydent biura podróży zajmuje się szeroko rozumianą opieką nad turystami. Zawód mogą wykonywać osoby, które przeszły specjalistyczny kurs.

Pilot wycieczek

Aby zostać pilotem wycieczek, należy zdać egzamin zawodowy. W Polsce pilotów wycieczek nie obwiązują egzaminy państwowe. Testy dla pilotów przygotowują różne organizacje i stowarzyszenia, w tym np. Polska Izba Turystyki. W czasie egzaminu kandydaci na pilotów wycieczek mogą być sprawdzani m.in. pod względem wiedzy lub poprowadzenia odcinka trasy pieszej. W tego typu pracy we Wrocławiu przydaje się znajomość języków obcych, a to również szansa dla absolwentów studiów filologicznych. Pilot wycieczek może się wyspecjalizować według różnych kryteriów takich jak m.in. środek transportu (wycieczka autokarowa, samolotowa), typ grupy (np. pielgrzymkowa, szkolna) czy kierunek (ze względu na kontynent czy miasto).

Animator czasu wolnego

Ten zawód jest ściśle powiązany z hotelarstwem. Animator czasu wolnego specjalizuje się w organizacji czasu osób, które są w trakcie pobytu w ośrodkach wczasowych. Jego praca może przybrać różne formy. Animatorzy zajmują się m.in. grami i zabawami dla dzieci, wieczornymi występami typu karaoke, a także koordynowaniem rozgrywek sportowych.

Administrator

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail