Przyszłościowe studia

studia we Wrocławiu

W obecnych czasach studia wyższe nie mają już takiej wartości jak kilka pokoleń wstecz. We Wrocławiu działa wiele świetnych uczelni wyższych, ale mimo wszystko poziom szkolnictwa wyższego jest niższy niż przed laty, a programy edukacyjne nie zawsze odpowiadają potrzebom rynku pracy.

Jesteś maturzystą i zastanawiasz się co studiować, aby nie zasilić grona bezrobotnych? Zanim podejmiesz decyzję, koniecznie sprawdź listę najbardziej przyszłościowych zawodów i branż. Dzisiaj w dolnośląskim bezrobocie jest niskie i praktycznie nie występują zawody nadwyżkowe, ale w rzeczywistości wiele osób pracuje w innym zawodzie niż wyuczony. Sytuacja dotyczy przede wszystkim absolwentów kierunków humanistycznych takich jak filozofia, politologia czy kulturoznawstwo.

Co studiować

Do najbardziej przyszłościowych branż zalicza się dzisiaj logistykę. Ten kierunek gwarantuje pewną pracę, a największe zapotrzebowanie na specjalistów tego sektora jest w powiecie wrocławskim. Górą są również inżynierowie – swojej decyzji dotyczącej wyboru studiów nie powinni żałować studenci budownictwa, mechaniki i budowy maszyn, automatyki i robotyki ani informatyki. IT to sektor uznawany za szczególnie przyszłościowy – we Wrocławiu znajdziemy mnóstwo ofert dobrze płatnej pracy dla programistów, administratorów stron internetowych oraz grafików komputerowych. Inne obiecujące kierunki to stomatologia, medycyna, a także telekomunikacja. Szanse na dobrą pracę w rejonie dolnośląskiego mają też absolwenci kierunków związanych z finansami i rachunkowością.

Nie tylko dyplom się liczy

Wielu pracodawców podkreśla, że mają trudności z rekrutacją, ponieważ absolwentom brakuje praktycznych umiejętności. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, jakie studia kończymy, to nasze szanse na rynku pracy rosną, jeśli posługujemy się językami obcymi i mamy prawo jazdy. O pracę na Dolnym Śląsku łatwiej osobom, które znają specjalistyczne programy komputerowe, odbyły szkolenia lub praktyki branżowe.

Administrator

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail