1. Kłamstwo
Niestety wielu kandydatów do pracy we Wrocławiu decyduje się na „podrasowanie” CV. Nie ma to większego sensu, ponieważ, jeśli dana umiejętność jest naprawdę kluczowa dla jakiegoś stanowiska, to rekruter z pewnością przeprowadzi niezbędne testy. Najwięcej oszustw dotyczy znajomości języków obcych. Pamiętaj, że jeśli pozwolisz sobie na kłamstwo, a prawda wyjdzie na jaw, to konsekwencją będzie nie tylko kompromitacja, ale przede wszystkim bezpowrotna utrata szansy na pracę w danej firmie.
2. Spóźnianie się
Oczywiście spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną we Wrocławiu jest niedopuszczalne. Jeżeli nie możesz znaleźć siedziby firmy, uciekł Ci autobus lub po prostu trochę pobłądziłeś, to skontaktuj się z odpowiednią osobą i wyjaśnij sytuację. Zawsze możesz poprosić o wyznaczenie innego terminu spotkania rekrutacyjnego. Niestawienie się na nie wcale jest przejawem braku szacunku wobec rozmówcy.
3. Niewłaściwy wygląd
To, czy obowiązuje dress code czy nie, zależy od branży, w której chcesz pracować. Rozmowa o pracę w kancelarii prawnej z pewnością wymaga nałożenia garsonki lub garnituru, ale spotkanie w startupie lub osiedlowym sklepie, już niekoniecznie. Ponadto pamiętaj o czystych butach, niezbyt ekstrawaganckiej fryzurze i umiarze w zakresie dodatków.
4. Nieprzestrzeganie zasad kultury osobistej
Przeklinanie, odbieranie telefonu, niestosowanie zwrotów grzecznościowych – wbrew pozorom wiele osób ma z tym problemy.
5. Brak przygotowania merytorycznego
Dobrze zastanów się nad tym, jakie osiągnięcia uważasz za najważniejsze dla swojej kariery. Aby nie dać się zaskoczyć, dobrze byłoby sprawdzić, ile średnio zarabia się na danym stanowisku we Wrocławiu. Poza tym postaraj się zgromadzić jak najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy – sprawdź profil działalności firmy oraz opinie kontrahentów i pracowników.
6. Nie krytykuj
Nawet jeżeli szukasz nowej pracy we Wrocławiu, ponieważ Twój były szef jest despotą, który wykorzystuje ludzi, to lepiej nie opowiadaj o tym podczas rozmowy z rekruterem. Jeżeli zostaniesz zapytany o powody odejścia, możesz wspomnieć o chęci rozwoju, lepszych warunkach itp. Osoby, które nie szczędzą gorzkich słów pod adresem byłego pracodawcy, bywają odbierane jako roszczeniowe i nielojalne.
Kłamstwo i krytyka poprzedniego pracodawcy zdecydowanie nie popłaca
Zgadzam się z autorem artykułu 🙂 wymienione zachowania wręcz skreślają kandydata.
Dziękuję za komentarz 🙂
Najgorsza rzecz to chyba krytyka byłego pracodawcy.
Tak, jest to jedna z rzeczy, których nie należy robić podczas rekrutacji.