6 rzeczy, których nie warto robić na rozmowie o pracę

rozmowa o pracę

1. Kłamstwo

Niestety wielu kandydatów do pracy we Wrocławiu decyduje się na „podrasowanie” CV. Nie ma to większego sensu, ponieważ, jeśli dana umiejętność jest naprawdę kluczowa dla jakiegoś stanowiska, to rekruter z pewnością przeprowadzi niezbędne testy. Najwięcej oszustw dotyczy znajomości języków obcych. Pamiętaj, że jeśli pozwolisz sobie na kłamstwo, a prawda wyjdzie na jaw, to konsekwencją będzie nie tylko kompromitacja, ale przede wszystkim bezpowrotna utrata szansy na pracę w danej firmie.

2. Spóźnianie się

Oczywiście spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną we Wrocławiu jest niedopuszczalne. Jeżeli nie możesz znaleźć siedziby firmy, uciekł Ci autobus lub po prostu trochę pobłądziłeś, to skontaktuj się z odpowiednią osobą i wyjaśnij sytuację. Zawsze możesz poprosić o wyznaczenie innego terminu spotkania rekrutacyjnego. Niestawienie się na nie wcale jest przejawem braku szacunku wobec rozmówcy.

3. Niewłaściwy wygląd

To, czy obowiązuje dress code czy nie, zależy od branży, w której chcesz pracować. Rozmowa o pracę w kancelarii prawnej z pewnością wymaga nałożenia garsonki lub garnituru, ale spotkanie w startupie lub osiedlowym sklepie, już niekoniecznie. Ponadto pamiętaj o czystych butach, niezbyt ekstrawaganckiej fryzurze i umiarze w zakresie dodatków.

4. Nieprzestrzeganie zasad kultury osobistej

Przeklinanie, odbieranie telefonu, niestosowanie zwrotów grzecznościowych – wbrew pozorom wiele osób ma z tym problemy.

5. Brak przygotowania merytorycznego

Dobrze zastanów się nad tym, jakie osiągnięcia uważasz za najważniejsze dla swojej kariery. Aby nie dać się zaskoczyć, dobrze byłoby sprawdzić, ile średnio zarabia się na danym stanowisku we Wrocławiu. Poza tym postaraj się zgromadzić jak najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy – sprawdź profil działalności firmy oraz opinie kontrahentów i pracowników.

6. Nie krytykuj

Nawet jeżeli szukasz nowej pracy we Wrocławiu, ponieważ Twój były szef jest despotą, który wykorzystuje ludzi, to lepiej nie opowiadaj o tym podczas rozmowy z rekruterem. Jeżeli zostaniesz zapytany o powody odejścia, możesz wspomnieć o chęci rozwoju, lepszych warunkach itp. Osoby, które nie szczędzą gorzkich słów pod adresem byłego pracodawcy, bywają odbierane jako roszczeniowe i nielojalne.

Administrator
Comments
 • Avatar for Mira
  2 września 2020 at 11:54

  Kłamstwo i krytyka poprzedniego pracodawcy zdecydowanie nie popłaca

 • Avatar for Urszula
  26 stycznia 2022 at 12:51

  Zgadzam się z autorem artykułu 🙂 wymienione zachowania wręcz skreślają kandydata.

  • Avatar for WroclawPraca
   31 stycznia 2022 at 16:11

   Dziękuję za komentarz 🙂

 • Avatar for Marta
  6 czerwca 2022 at 15:55

  Najgorsza rzecz to chyba krytyka byłego pracodawcy.

  • Avatar for WroclawPraca
   10 czerwca 2022 at 12:23

   Tak, jest to jedna z rzeczy, których nie należy robić podczas rekrutacji.

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail