dom opieki społecznej

Praca w domu opieki

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministra Pracy, na terenie całej Polski brakuje doświadczonych opiekunów osób starszych i chorych. Wiele domów pomocy społecznej poszukuje wykwalifikowanej kadry. Praca w takich placówkach niestety do łatwych nie należy, co może odstraszać kandydatów. Jakie obowiązki muszą wypełniać zatrudnieni?

Praca w domu pomocy społecznej – na czym polega?

Opiekun w domu pomocy społecznej odpowiada przede wszystkim za niesienie pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb związanych z zachowaniem higieny osobistej. Pracownicy placówek pielęgnują osoby chore, które ze względu na różne ograniczenia nie mogą pewnych rzeczy wykonać samodzielnie. Opiekunowie czynnie uczestniczą w rehabilitacji, podają lekarstwa zgodnie z zaleceniem lekarzy, aktywizują podopiecznych do samodzielnego życia i brania udziału w zajęciach grupowych, które pozwolą na rozwijanie zainteresowań. Praca w domu opieki to nie tylko wykonywanie powyższych czynności. Opiekunowie często rozmawiają z chorymi, którzy czują się samotni.

Opiekun w domu pomocy społecznej – zarobki

Zakres obowiązków opiekunów jest szeroki. Praca bywa trudna, ponieważ osoby starsze często są w bardzo ciężkim stanie nie tylko fizycznym, ale również mentalnym. Ciepią na demencję i mają problemy z komunikacją, co nie ułatwia wykonywania zadań. Płace w DPS-ach nie należą do wysokich. Pensje zaczynają się od kwoty 2160 zł brutto i najczęściej sięgają 2860 zł brutto.

Opieka seniora – Wrocław

Praca w domu pomocy społecznej wymaga przygotowania. Kandydaci powinni przede wszystkim posiadać odpowiednie przygotowanie merytoryczne, czyli tytuł opiekuna medycznego. Jest to zawód medyczny opisany w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 listopada 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Mieszkańcy Wrocławia, którzy chcą rozpocząć pracę w tym zawodzie, mogą skorzystać z ofert wielu policealnych szkół. Mają one w swoich programach nauczania roczne lub dwuletnie kursy przygotowujące uczniów do zdania specjalnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje.

Absolwenci mogą pracować w prywatnych placówkach, państwowych domach opieki pomocy społecznej lub w domach pacjenta, świadcząc indywidualną opiekę.

Administrator
Comments
 • Avatar for Anna
  24 sierpnia 2020 at 14:42

  Na pewno trzeba mieć wielką dozę empatii w takim zawodzie

 • Avatar for Nina
  4 lutego 2022 at 13:08

  Na pewno nie jest to zawód dla każdego.

  • Avatar for WroclawPraca
   7 lutego 2022 at 14:52

   Oczywiście, nie każdy sprawdzi się w tej roli. Z pewnością trzeba się wykazywać dużą dozą empatii.

 • Avatar for Emilia
  27 kwietnia 2022 at 17:55

  To trudny zawód.

  • Avatar for WroclawPraca
   6 maja 2022 at 12:43

   Oczywiście, praca w domu pomocy społecznej jest trudna.

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail