Atrakcje dla osób o mocnych nerwach
W mieście z tak bogatą historią, jak Wrocław, znajdziesz nie tylko piękne kamieniczki czy zabytki sakralne. Jednym z najbardziej tajemniczych i mrocznych miejsc pozostaje niezwykłe muzeum, którego próżno szukać w przewodnikach turystycznych. To miejsce u wielu osób wywołuje gęsią skórkę, a wstęp jest zabroniony w przypadku dzieci. Mowa o Muzeum Medycyny Sądowej, którego pełną ekspozycję mogą oglądać jedynie pracownicy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz studenci medycyny i kryminalistyki. Drastyczne zbiory są udostępniane w ramach dni otwartych przy szczególnych okazjach takich jak na przykład Międzynarodowy Festiwal Kryminału.
Do eksponatów, których oglądanie zdecydowanie muszą darować sobie osoby wrażliwe, zaliczają się narzędzia zbrodni, czaszki ze śladami kul czy pętle wisielcze. Zbiory muzealne nawiązują między innymi do eksperymentów medycznych okresu II wojny światowej, seryjnych zabójstw oraz balistyki.
Przy Uniwersytecie Medycznym działa już wiele muzeów dydaktycznych, a w planach jest również połączenie ich ze zbiorami Muzeum Medycyny Sądowej. Jak na dzisiejsze czasy przystało, obiekt zyska interaktywny charakter. Zwiedzający będą mieć możliwość obejrzenia między innymi zabytkowych chłodni, które są utrzymywane na wypadek katastrofy masowej, a także wirtualnej sekcji zwłok.
Muzea inne niż wszystkie
Wrocław ma już Muzeum Anatomii, Muzeum Mulaży oraz Muzeum Farmacji. W Muzeum Anatomii można oglądać kilkudziesięcioletnie preparaty, które służą do nauki studentom. Muzeum Mulaży jest związane z dermatologią. Muzeum Farmacji pozwala dowiedzieć się wiele na przykład na temat tego, jak dawniej wyglądało leczenie. Jakie znaczenie dla farmacji miały wybrane przyprawy oraz dokąd zmierza współczesna biologia i chemia. Odbywają się tutaj lekcje muzealne i warsztaty dla młodzieży. Muzeum Farmacji angażuje się także w organizację różnego typu konferencji naukowych. Ponadto planowane jest utworzenie Muzeum Ginekologii, Muzeum Rektoratu oraz Szpitala – Muzeum.