Praca w domu opieki
Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministra Pracy, na terenie całej Polski brakuje doświadczonych opiekunów osób starszych i chorych. Wiele domów pomocy społecznej poszukuje wykwalifikowanej kadry. Praca w takich placówkach niestety do łatwych nie należy, co może odstraszać kandydatów. Jakie obowiązki muszą wypełniać zatrudnieni?
Praca w domu pomocy społecznej – na czym polega?
Opiekun w domu pomocy społecznej odpowiada przede wszystkim za niesienie pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb związanych z zachowaniem higieny osobistej. Pracownicy placówek pielęgnują osoby chore, które ze względu na różne ograniczenia nie mogą pewnych rzeczy wykonać samodzielnie. Opiekunowie czynnie uczestniczą w rehabilitacji, podają lekarstwa zgodnie z zaleceniem lekarzy, aktywizują podopiecznych do samodzielnego życia i brania udziału w zajęciach grupowych, które pozwolą na rozwijanie zainteresowań. Praca w domu opieki to nie tylko wykonywanie powyższych czynności. Opiekunowie często rozmawiają z chorymi, którzy czują się samotni.
Opiekun w domu pomocy społecznej – zarobki
Zakres obowiązków opiekunów jest szeroki. Praca bywa trudna, ponieważ osoby starsze często są w bardzo ciężkim stanie nie tylko fizycznym, ale również mentalnym. Ciepią na demencję i mają problemy z komunikacją, co nie ułatwia wykonywania zadań. Płace w DPS-ach nie należą do wysokich. Pensje zaczynają się od kwoty 2160 zł brutto i najczęściej sięgają 2860 zł brutto.
Opieka seniora – Wrocław
Praca w domu pomocy społecznej wymaga przygotowania. Kandydaci powinni przede wszystkim posiadać odpowiednie przygotowanie merytoryczne, czyli tytuł opiekuna medycznego. Jest to zawód medyczny opisany w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 listopada 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.
Mieszkańcy Wrocławia, którzy chcą rozpocząć pracę w tym zawodzie, mogą skorzystać z ofert wielu policealnych szkół. Mają one w swoich programach nauczania roczne lub dwuletnie kursy przygotowujące uczniów do zdania specjalnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje.
Absolwenci mogą pracować w prywatnych placówkach, państwowych domach opieki pomocy społecznej lub w domach pacjenta, świadcząc indywidualną opiekę.
Na pewno trzeba mieć wielką dozę empatii w takim zawodzie
Na pewno nie jest to zawód dla każdego.
Oczywiście, nie każdy sprawdzi się w tej roli. Z pewnością trzeba się wykazywać dużą dozą empatii.
Jak każdy inny zawód. Ludzie muszą się po prostu do tego nadawać.
Zdecydowanie tak.
To trudny zawód.
Oczywiście, praca w domu pomocy społecznej jest trudna.
Trzeba mieć niebywałe pokłady empatii i do tego zarażać pozytywną energią.
Z pewnością się przydają.
Potwierdzam, zawód nie należy do łatwych.
Jak wiele innych zawodów. Najważniejsze to lubić swoją pracę.
Pracując jako opiekun w domu pomocy społecznej trzeba się wykazywać dużą odpornością psychiczną, a zarazem empatią.
Zdecydowanie tak.
To bardzo trudna praca, wymagająca. Trzeba wykazywać się dużą empatią.
Tak, empatyczne osoby sprawdzą się w tej pracy najlepiej.
Praca w domu pomocy społecznej jest bardzo trudna i wymagająca
To fakt, należy mieć tego świadomość.