Praca dla Ukraińców – Wrocław

praca dla Ukraińców

Ukraińcy przyjeżdżający do Polski niekiedy mają problem ze znalezieniem dobrej pracy. Często nie wynika to z braku kwalifikacji i umiejętności, ale na przykład z uwagi na barierę językową bądź nieznajomość naszego rynku pracy. Jakie możliwości imigranci mają we Wrocławiu?

Niektórzy emigrujący zarobkowo obywatele Ukrainy przyjeżdżają do Polski z gotowym planem. Inni szukają zatrudnienia dopiero na miejscu, za pośrednictwem agencji pracy, Internetu bądź polegając na poleceniu rodaków.

Okazuje się, że deklaracja „dam pracę Ukraińcom” nie jest taka rzadka wśród polskich pracodawców. Niemniej w ostatnich latach byli traktowani na naszym rynku pracy po macoszemu. Wiele firm oferowało im znacznie niższe zarobki niż Polakom, co dla przedsiębiorstw oznaczało znaczne oszczędności.

Warto pamiętać, że po zmianach w przepisach od 1 stycznia 2019 r. sytuacja pracowników pochodzących z państw nienależących do UE się polepszyła. Obecnie nie mogą pobierać wynagrodzenia niższego niż 2250 zł brutto miesięcznie (14,70 zł na godzinę).

Ponadto obywatele Ukrainy (i kilku innych państw) mogą zatrudnić się w Polsce na okres łącznie 6 miesięcy (w przeciągu maksymalnie 12 miesięcy pobytu) bez obowiązku uzyskania pozwolenia na pracę. Udogodnienie to nie dotyczy przypadku, gdy cudzoziemiec świadczy pracę sezonową.

Wrocław – praca dla Ukraińców

Czy trudno jest Ukraińcom znaleźć pracę w Polsce? Wrocław pod tym względem nie wybija się na tle innych miast. Największe możliwości zatrudnienia oferuje branża budowlana – brakuje murarzy, dekarzy, cieśli, stolarzy, monterów czy operatorów maszyn budowlanych. Równie duże zapotrzebowanie obserwujemy w branży handlowej. W związku z tym pracownicy z Ukrainy chętnie widziani są na stanowiskach sprzedawców i kasjerów.

Warto zauważyć, że w tych profesjach początkowa bariera językowa nie stanowi aż tak dużego problemu. Z drugiej strony stały kontakt z klientem może przyspieszyć przystosowanie się do nowych warunków życia i pracy.

Ogłoszenia, praca – Wrocław i okolice

Osoby o wyższych kwalifikacjach mogą skorzystać na przykład z pośrednictwa pracy bądź różnych agencji w znalezieniu zatrudnienia odpowiadającego ich umiejętnościom i doświadczeniu. Warto też na bieżąco przeglądać oferty pojawiające się w Internecie.

Wśród nich możemy znaleźć takie, które dedykowane są dla Ukraińców. Dotyczą na przykład stanowisk rekruterów, menadżerów czy doradców klienta z językiem ukraińskim bądź rosyjskim. Obywatele Ukrainy mogą poszukać pracy również w różnego rodzaju szkołach językowych i wszędzie tam, gdzie biegła znajomość jęz. ukraińskiego jest atutem.

Administrator

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail