Jak wygląda sytuacja na rynku pracy we Wrocławiu?

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy we Wrocławiu

Perspektywy znalezienia satysfakcjonującej pracy we Wrocławiu są ogromne. Tutejszy rynek rozwija się bardzo prężnie i oferuje coraz więcej interesujących miejsc pracy w wielu branżach. Mile widziani są w szczególności specjaliści, programiści, fryzjerzy, kucharze, lekarze oraz kierowcy autobusów.

Wrocław to czwarte co do wielkości miasto, a jednocześnie jeden z największych i najlepszych rynków pracy w Polsce. To również doskonałe miejsce zarówno dla osób stawiających dopiero pierwsze kroki w zawodzie, jak i doświadczonych pracowników.

Dynamiczną pozycję rynkową we Wrocławiu kształtują rodzinne przedsiębiorstwa oraz międzynarodowe korporacje. Ponadto w mieście znajdują się centra finansowo-księgowe światowych koncernów takich jak: UPS, Volvo czy Hewlett-Pakard. Zadowalający wzrost gospodarczy nie odnotowuje tylko branża finansowa, ale również IT. Programiści z odpowiednim doświadczeniem mogą znaleźć tutaj stabilną pracę w dużych międzynarodowych firmach m.in. Siemens Network, Nokia, IBM, Google i Opera Software. Ciekawe stanowiska pracy zapewnia też ogromna fabryka LG, zlokalizowana w podwrocławskiej gminie Kobierzyce.

W województwie dolnośląskim przedsiębiorcy najbardziej poszukują pracowników z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz średnim, a w aglomeracji wrocławskiej najchętniej zatrudniają osoby z wykształceniem średnim i wyższym. Niemniej poziom wykształcenia pracowników, w zależności od danej branży, nie ma dziś dla pracodawców znaczenia.

Bezrobocie we Wrocławiu. Co mówią dane?

Wskaźnik bezrobocia w województwie dolnośląskim systematycznie maleje. Najświeższe dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w marcu br. wyniósł on 5,8 proc., a pod koniec czerwca spadł do 5,2 proc. Z kolei w samym Wrocławiu i powiecie wrocławskim stopa minimalnie przekroczyła 2 proc.

Większość pracowników pozytywnie ocenia obecną sytuację na regionalnym rynku pracy. Wysokość pensji wpływa w dużej mierze na ich zadowolenie. W czerwcu br. przeciętne wynagrodzenie na Dolnym Śląsku w sektorze przedsiębiorstw opiewało na 5361,13 zł brutto.

Gdzie szukać zatrudnienia?

Atrakcyjne oferty pracy przyszli pracownicy mogą znaleźć w Powiatowym Urzędzie Pracy, agencjach pracy, lokalnej prasie oraz na portalach internetowych. Natomiast absolwenci i studenci powinni zapoznać się z ogłoszeniami znajdującymi się na uczelniach.

Wrocław naprawdę potrzebuje rąk do pracy, a najbardziej w branży informatycznej, HR, e-commerce, budowlanej, gastronomicznej i w sektorze opieki zdrowotnej.

Administrator

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail