Tego o Wrocławiu pewnie nie wiesz!

Wrocław

Wrocław to magiczne miejsce. W końcu jest on celem podróży tysięcy turystów, a dla wielu również nadzieją na karierę i awans życiowy. Poniżej prezentujemy ciekawe informacje, które mogą zainteresować miłośników tego miasta.

Skąd wzięła się nazwa Wrocław?

Istnieje wiele teorii dotyczących powstania nazwy miasta. Jedna z nich zakłada, że ma to związek z określoną osobą, która prawdopodobnie nazywała się Wrocław, Warcisław czy Wrocisław. Tego typu imiona cieszyły się popularnością wśród średniowiecznych rycerzy. Zgodnie z inną teorią nazwa może pochodzić od imienia czeskiego księcia Vratislava, który miał umocnić gród Ślężan, usytuowany na Ostrowie Tumskim. Bardzo prawdopodobna jest też hipoteza, że Wrocław to skrót od staropolskiego imienia Wróścisław. To imię złożone, a pierwszy człon najpewniej oznacza „obalać przeciwnika”, „zmuszać do ucieczki”. Z kolei druga część – „sław” – jest tłumaczona jako „reputacja”, „poważanie”.

Garść ciekawostek

Wrocław naprawdę potrafi zaskakiwać!

  • Według niektórych rankingów to najbardziej atrakcyjne miasto dla osób z wyższym wykształceniem. Ofert pracy we Wrocławiu na pewno nie zabraknie dla absolwentów uczelni wyższych, w tym specjalistów sektora IT czy finansów. Poza tym mieszkańcy twierdzą, że życie jest tu bardzo wygodne.
  • We Wrocławiu znajduje się ponad 300 mostów i kładek. Tym samym miasto pod względem ich ilości zajmuje czwartą pozycję w Europie. W czołówce znajdują się z kolei: Petersburg, Wenecja oraz Amsterdam.
  • To właśnie we Wrocławiu do niedawna działała najstarsza polska restauracja (Piwnica Świdnicka), która powstała ponad 740 lat temu. Jej gośćmi bywały wybitne osobistości takie jak m.in. Chopin czy Wybicki.
  • Latarnie gazowe znajdujące na Ostrowie Tumskim do dzisiaj są zapalane przez latarnika.
    Na ulicach Wrocławia znajdziemy prawie 400 figurek krasnali.
  • To właśnie tu można oglądać jeden z najstarszych ratuszy miejskich w kraju. Obejmuje on również starodawny, XIV-wieczny zegar wieżowy.
  • Wrocław przoduje wśród polskich metropolii pod względem ilości punktów widokowych. Panoramę można podziwiać m.in. z wieży katedry św. Jana Chrzciciela, z wieży matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, z bazyliki św. Elżbiety czy ze Sky Tower.
Administrator

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail