Jeśli szukać pracy, to tylko we Wrocławiu

praca we Wrocławiu

Coroczne badanie na temat zapotrzebowania na konkretne zawody tzw. Barometr Zawodów dla miasta Wrocław w 2018 przedstawia się niezwykle zaskakująco. Jak każdego roku również i we Wrocławiu można było wyróżnić 3 główne kategorie zawodowe i dwie podkategorie. Mowa o zawodach deficytowych, będących w równowadze oraz w nadwyżce, a także tych pozostających w dużym deficycie i dużej nadwyżce.

Rok 2018 przyniósł w przewidywaniach ciekawe zjawisko. W badaniu Barometr Zawodów nie występują bowiem żadne stanowiska pracy, które przynależne by były do grupy nadwyżkowej lub znajdującej się w dużej nadwyżce. Wygląda na to, że Wrocław to miasto, w którym nie brakuje pracy.

Wolne stanowiska czekają niemal przedstawiciela każdego zawodu. Przesyt na lokalnym rynku pracy nie jest widoczny w żadnej branży. Wynika z tego, że jeśli szukać pracy to tylko we Wrocławiu.

Grupy zawodowe, które są szczególnie pożądane na lokalnym rynku pracy, stanowią sporą grupę, w której znajdują się: administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, kierownicy ds. logistyki, kierownicy ds. produkcji, kucharze, listonosze i kurierzy, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy maszyn i urządzeń, murarze i tynkarze, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pomoce kuchenne, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, robotnicy budowlani, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, spedytorzy i logistycy, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, ślusarze, technicy informatycy, technicy mechanicy oraz zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Równie sporo zawodów znajduje się w grupie tzw. deficytowej, gdzie jest także ogromne zapotrzebowanie zawodowe. Na pracę mogą liczyć: agenci ubezpieczeniowi, dentyści, ekonomiści, graficy komputerowi, inżynierowie budownictwa, inżynierowie chemicy i chemicy, kelnerzy i barmani, kierowcy samochodów osobowych, kosmetyczki, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, lakiernicy, lekarze, monterzy konstrukcji metalowych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych, ogrodnicy i sadownicy, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, opiekunki dziecięce, pielęgniarki i położne, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. jakości, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy myjni, pralni i prasowalni, pracownicy obsługi ruchu lotniczego, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy poligraficzni, pracownicy przetwórstwa spożywczego, pracownicy służb mundurowych, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, robotnicy obróbki drewna i stolarze, rolnicy i hodowcy, samodzielni księgowi, spawacze, specjaliści ds. finansowych, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści ds. rynku nieruchomości, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, specjaliści telekomunikacji, szefowie kuchni, tapicerzy, technicy budownictwa, a także windykatorzy.

Największą grupę stanowią zawody znajdujące w równowadze rynkowej Wrocławia. Znajdują się w niej: akustycy i realizatorzy dźwięku, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, architekci i urbaniści, architekci krajobrazu, archiwiści i muzealnicy, asystenci w edukacji, bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, ceramicy przemysłowi, dziennikarze i redaktorzy, farmaceuci, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, fizjoterapeuci i masażyści, floryści, fotografowie, geodeci i kartografowie, górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, instruktorzy nauki jazdy, instruktorzy rekreacji i sportu, inżynierowie inżynierii środowiska, kamieniarze, kierowcy autobusów, kierownicy ds. usług, kierownicy ds. zarządzania i obsługi biznesu, kierownicy sprzedaży, kierownicy w instytucjach społecznych i kultury, logopedzi i audiofonolodzy, marynarze, pracownicy obsługi statków i portów, meteorolodzy, geolodzy, geografowie, monterzy okien i szklarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, obuwnicy, operatorzy aparatury medycznej, operatorzy maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, operatorzy maszyn włókienniczych, optycy i pracownicy wytwarzający protezy, pedagodzy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, pomoce w gospodarstwie domowym, pozostali specjaliści edukacji, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy obsługi ruchu szynowego, pracownicy poczty, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy socjalni, pracownicy sprzedaży internetowej, pracownicy usług pogrzebowych, pracownicy zajmujący się zwierzętami, prawnicy, projektanci wzornictwa przemysłowego, przedstawiciele handlowi, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, recepcjoniści i rejestratorzy, robotnicy leśni, robotnicy obróbki skóry, rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych, sekretarki i asystenci, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści rolnictwa i leśnictwa, specjaliści technologii żywności i żywienia, weterynarze, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych. Oznacza to, że osoby, które starają się podjąć pracę w wyżej wymienionych zawodach z grupy równoważnej, nie powinny mieć ogromnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia, chociaż czasami trzeba będzie poczekać na wakat nieco dłużej. Stan równowagi oznacza, że tyle samo jest miejsc pracy ile osób pracujących na danym stanowisku.

Administrator

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail