Wrocław pełen tajemnic…

Wenecja północy

Wrocław to piękne miasto pełne znanych i lubianych miejsc i zabytków. Jednak nie zawsze wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje nam się znajome lub oczywiste pełni prostą funkcję. Czasami kilka razy w ciągu dnia przechodzimy obok różnych budynków, czy miejsc, w których mieszczą się rzeczy z niesamowitą historią w tle.

Gwiazdy w zasięgu wzroku

Charakterystyczne budynki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kopernika skrywają w swoich murach planetarium. Niegdyś bywali tu sami naukowcy, dzisiaj dostępne jest dla studentów. Na dzień dzisiejszy obserwatorium zostało przeniesione poza granice Wrocławia. Niemniej jednak widok na gwiazdy jest stad imponujący. To nie jedyne obserwatorium astronomiczne we Wrocławiu. Dzisiejsza Wieża Matematyczna, czyli znany na mapie miasta punkt widokowy, kiedyś był także obserwatorium. To miejsce, w którym narodziła się astronomia akademicka dla Wrocławia.

Wieża o artystycznym ciśnieniu

Wieża Ciśnień jest inspiracją dla wielu artystów. Chętnie poszukują tu odpowiedniego światła fotografowie, a swoją kreskę na płótnie stawiają równie chętnie malarze. Wieża jest też „wenotwórcza”, więc i pisarze chętnie się tu zakradają. 40-metrowa budowla jest też chętnie wykorzystywana jako plan filmowy wielu produkcji. Kiedyś była odpowiedzialna za dostarczanie mieszkańcom Wrocławia wody, dziś jest prawdziwym źródłem inspiracji. Wieża ma już przeszło 140 lat i od ponad 60 nie jest w użytku. Lecz to, co skrywa w swoich wnętrzach, jest prawdziwym cudem techniki i architektury tamtych czasów.

Tysiące ton betonu

Chadzając po placu Solnym, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co znajduje się wiele stóp pod ziemią. Budowla z betonu o powierzchni 870 metrów kwadratowych rozciągająca się pod płytą placu Solnego to poniemiecki schron przeciwlotniczy. Ta podziemna kryjówka przygotowana była dla blisko 300 osób. Wejście do podziemi znajduje się tuż obok…toalet miejskich. Jednak nie jest ono ogólnodostępne. Co jakiś czas organizowane są specjalne wycieczki dla zainteresowanych. Warto więc zainteresować się tematem, jeśli macie ochotę udać się podziemnym szlakiem historii.

Administrator

Zostaw komentarz

Please enter comment.
Wpisz swoje imię.
Wpisz swój e-mail
Wprowadź prawidłowy e-mail